Pomoc w Polsce dla ukraińskich specjalistów IT i firm mających oddziały IT na Ukrainie

Pomoc w Polsce dla ukraińskich specjalistów IT i firm mających oddziały IT na Ukrainie

Wojna na Ukrainie, która trwa od ponad miesiąca tuż za wschodnią granicą Polski ma wiele tragicznych skutków. Liczba Ukraińców, którzy opuścili swój kraj po inwazji Rosji przekroczyła 4 miliony. Zgodnie z danymi ONZ ponad połowa z uchodźców znalazła się w Polsce. Polski rząd i przede wszystkim polskie społeczeństwo od pierwszego dnia wojny podejmują ogromny wysiłek wspierania obywateli Ukrainy. Także każdy z pracowników Winged IT i doITinPoland prywatnie realizuje działania humanitarne.

Jednocześnie wiemy, że wojna bezpośrednio wpływa na branżę IT zarówno na Ukrainie, jak i na całym świecie. Zgodnie z badaniem DOU.ua aż 61% specjalistów IT na Ukrainie musiało w ostatnim miesiącu opuścić swoje domy, a 14% przebywa obecnie za granicą. Ogromna liczba firm posiadających zespoły IT na Ukrainie potrzebuje więc zorganizować w Polsce legalną pracę swoich pracowników do czasu zakończenia działań zbrojnych, kiedy osoby te będą mogły bezpiecznie wrócić na Ukrainę.

Także w tym obszarze Polacy oferują swoim sąsiadom największe wsparcie. Rząd polski wdrożył Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która umożliwia im m.in. legalną pracę i zakładanie działalności gospodarczej (w tym jednoosobowych działalności gospodarczych cieszących się powodzeniem wśród specjalistów IT). Dla pojedynczych osób i firm z branży IT, które chcą znaleźć schronienie w Polsce istotne są jednak także niektóre ograniczenia po obu stronach granicy – jak data wjazdu do Polski, potrzeba uzyskania polskiego numeru PESEL lub zakaz opuszczenia Ukrainy przez tamtejsze władze dla mężczyzn w wieku 18 - 60 lat.

Znajomość wszystkich tych regulacji, innych polskich aktów prawnych, a także zasad księgowości i rynku pracy IT w Polsce, jest kluczowa dla osób i firm z branży IT, które chcą skorzystać z możliwości oferowanych przez nasz kraj w czasie trwania konfliktu.

Mając odpowiednią wiedzę i praktyczne doświadczenie w tym zakresie, Winged IT i doITinPoland oferują nieodpłatne wsparcie dla wszystkich, którzy potrzebują informacji na temat zatrudnienia specjalistów IT z Ukrainy w Polsce lub założenia działalności gospodarczej w aktualnej sytuacji. Zapraszamy do kontaktu za pośrednictwem naszych formularzy kontaktowych i mediów społecznościowych. Ze względu na duże zainteresowanie tematem przepraszamy za ewentualnie opóźnienia z odpowiedzią, ale deklarujemy, że zrobimy wszystko możliwe aby pomóc wszystkim!